שאלות ותשובות

ש: למה לי להיכנס לתהליך של תו מידות לאפקטיביות? מה יוצא לי מזה?
ת: יש מספר סיבות וכולן טובות מאוד: ראשית, התהליך מעודד את הארגון לשיפור עצמי. ארגונים רבים סיפרו לנו על תובנות, לקחים ומסקנות חשובות שהם למדו במסגרת התהליך, שהובילו אותם לשפר היבטים רבים בהתנהלותם. שנית, התהליך מספק לעמותה חוות דעת חיצונית ואובייקטיבית על פי אמות מידה מקובלות בעולם.
שלישית, התהליך מאפשר מתן הכרה פומבית לאפקטיביות הפעילות בעמותה.
עמותה שסיימה תהליך בהצלחה מקבלת את "תו מידות לאפקטיביות", ובשל תוקפו הציבורי, היא נהנית מיתרון מול משקיעים חברתיים המבקשים לראות עדויות לאפקטיביות של העמותות הנהנות מתמיכתם.
עמותות בעלות תו נהנות גם מיכולת גיוס משאבים גדולה יותר דרך פלטפורמות כמו עיגול לטובה, קרן עוגן, קרן קשת ו-JGIVE; וליתרון בסיוע של גופים המשקיעים באחריות תאגידית כמו בנק הפועלים, אלטשולר שחם, מובילאיי ועוד.

ש: מהם הנושאים הנבדקים ואיך ניתנים הציונים?
ת: דירוג העמותה נקבע על פי הציונים של חמישה אשכולות: 1. תכנון 2. ביצוע 3. למידה ומדידה 4. מנהיגות 5. כספים. משקלם של ציוני האשכולות השונים בקביעת הציון הסופי אינו זהה, מכיוון שנושאים מסוימים מנבאים טוב יותר מאחרים, לדעתנו, את אפקטיביות העמותה.
כך, למשל, אנו סבורים כי לעמותה המגדירה לעצמה יעדים, מודדת את עמידתה בהם ומשתמשת בנתוני המדידה להפקת לקחים ולשיפור תהליכים – יש סיכוי גבוה יותר להיות אפקטיבית. בהתאם, אשכול למידה ומדידה קיבל את המשקל הגבוה ביותר בקביעת הדירוג הכללי.

ש: כמה זמן זה ייקח התהליך?
ת: משך התהליך הינו כ-3 חודשים ברוטו, אך אין זה אומר שעל העמותה להפסיק מפעילות למשך זמן זה. בממוצע, זמן הכנת החומרים לוקח כ-3-4 ימי עובדה, אשר יכולים להתפרס על פני מספר אנשים.
משך הזמן תלוי גם בגורמים נוספים כמו גודל הארגון, היקף פעילותו ומידת הרצינות בה לוקחת העמותה את התהליך. לאחר העברת השאלונים והחומרים למידות, למעשה, עיקר העבודה מאחורי העמותה וכעת התהליך בידיים של מידות.

ת: מרגע הפנייה אלינו ועד לסוף התהליך עשויים לחלוף עד 3 חודשים ברוטו, אך העמותה יכולה להמשיך את פעילותה ללא הפרעה במהלך התקופה.
מצד העמותה, אם הכנת החומרים נחלקת בין מספר אנשים, משך העבודה עשוי להיות גם 3-4 ימים בלבד (בממוצע, משום שמשך הזמן הזה תלוי גם בגורמים כמו גודל הארגון, היקף פעילותו ומידת הרצינות בה לוקחת העמותה את התהליך).
לאחר העברת השאלונים והחומרים למידות, למעשה עיקר העבודה מאחורי העמותה וכעת התהליך בידיים של מידות.

ש: מהי הדרך המומלצת למילוי השאלון העצמי?
ת: מילוי השאלון הוא הזדמנות לרתימת הארגון לתהליך של שיפור עצמי. לכן, הדרך המיטבית היא לערב בכך מספר גורמים מתחומים או מענפים שונים בארגון. ניתן לחלק את השאלון לפי אשכולות ולתת לכל גורם לענות על חלק אחד. למשל, על האשכול הפיננסי יכולים לענות מנהל החשבונות והמנכ"ל ואילו על אשכול המנהיגות – המנכ"ל והיו"ר.
ניתן לקיים דיון סביב השאלות ולהגיע לממוצע של ציונים או להסכמה על הציון הסופי לכל נושא. יש לציין כי בסופו של תהליך יש להעביר למידות ציון סופי ויחיד בכל נושא (תיאוריית השינוי, תכנון לטווח ארוך וכן הלאה).

ש: לכמה זמן ניתן התו?
ת: התו ניתן לתקופה שבין שנה לשנתיים, בהתאם לתוצאות האנליזה. עמותות מצטיינות יקבלו תו לשלוש שנים. לאחר תום תוקפו של התו, תעבור העמותה תהליך של חידוש.

ש: אין לי שום תהליכי מדידה בעמותה. האם לא אקבל תו מידות לאפקטיביות?
ת: זו הזדמנות מצוינת עבור חברי העמותה לשמוע למה חשוב ליצור תהליכי מדידה בארגון.
מדידה לא חייבת להיות תהליך ארוך ויקר. אפשר להתחיל בקטן, וחשוב תמיד לבדוק שאתם בכיוון הנכון למען השגת המטרות שהצבתם לעצמכם. אנחנו תמיד פה לזכור ולהזכיר – “Not everything that is countable counts, and not everything that counts is countable”.
אנחנו מזמינים אתכם להדרכה לעמותות המעוניינות להיכנס לתהליך. להרשמה להדרכה לחץ כאן.

ש: כמה יעלה לנו התהליך?
ת: עלות הדירוג מסובסדת על-ידי מידות. דמי ההשתתפות של הארגון בעלות הדירוג נקבעו בהתאם למחזור העמותה לפי הדוח המבוקר האחרון שפורסם (העלות עשויה להתעדכן מעת לעת).
להלן פירוט מדרגות התשלום:

ש: התהליך הסתיים. ומה עכשיו?
ת: אנחנו לא נעלמים! נמשיך לשלוח לכם ניוזלטר עם דברים טובים כגון הזמנות לימי עיון, הדרכות, כנסים ופרסומים מקצועיים. אתם מוזמנים לעקוב אחר הפרסומים השונים שלנו באתר מידות ובדף הפייסבוק.
בנוסף, נשמח לשמוע מכם במהלך הדרך, לשמוע מה חדש ואף להציע ייעוץ בנושאים שונים (חלק מהשירותים כלולים בתשלום).

ש: האם התהליך מתאים גם לעמותות קטנות (מחזור של פחות ממיליון ש"ח)?
ת: כן. כבר עברו אצלנו מספר עמותות בעלות מחזור פעילות קטן. התהליך לעמותות קטנות זהה לתהליך הגנרי כפי שפורט לעיל על מנת שנוכל לעמוד מאחורי מתן התו, ובמידת הצורך אנו מבצעים התאמות ושינויים נדרשים בתהליך.

ש: מה קורה אם אין לי מסמכים רלוונטיים להצגה בשאלון העצמי?
ת: אם באחד או יותר מהקריטריונים הנבדקים אין לכם מסמכים מגבים, יש לרשום זאת בשאלון ולפרט מדוע ניתן הציון שניתן. ציון נמוך באחד או יותר מהקריטריונים לא יכול לנבא את סיכויי ההצלחה בתהליך כולו.

ש: לא עברנו בהצלחה את התהליך. מה עכשיו?
ת: לא נורא! אנחנו עדיין פה בשבילכם. בואו ניפגש לשיחת סיכום כדי לבחון מה תוכלו לשפר על מנת לקבל את התו. אתם מוזמנים לגשת שוב במהלך השנה הקרובה, להראות שיפור בנקודות אלו, ואם תעמדו בקריטריונים – תוכלו לקבל את התו, ללא עלות נוספת. גם אם לא קיבלתם תו היום, אנחנו יודעים ובטוחים שאתם עושים עבודה חשובה ונהדרת.

ש: אני נדרש לעבור את התהליך המלא בפעם השלישית. מה האפשרויות העומדות בפניי על מנת להישאר בעיגול לטובה?
ת: החל מה-01.07.18 עיגול לטובה מאפשרת להרחיב את סל האפשרויות לעמותות הנדרשות לעבור את מבדק מידות המלא בפעם השלישית. במקרה זה תוכלו לבחור אחת מבין שלוש האפשרויות הבאות:

1. עבור את מבדק מידות המלא ולקבל את תו מידות לאפקטיביות – מתאים לעמותות המעוניינות להישאר חברות בעיגול לטובה ולהחזיק במקביל גם תו מידות בתוקף.

2. לעבור מבדק מקוצר ע"י צוות מידות שיאפשר לעמותה להמשיך ולהיות חברה בעיגול לטובה אך לא יקנה לה את תו מידות לאפקטיביות. אם במהלך הבדיקה יעלו סוגיות ותמרורי אזהרה המחייבים בדיקה מעמיקה יותר, העמותה תידרש לעבור מבדק עומק (לא נתון לבחירת העמותה אלא אם כן היא בוחרת שלא להמשיך בתהליך ולצאת מעיגול לטובה. תוקפו של אישור המבדק המקוצר יהיה לשנתיים, כאשר אחת לשש שנים תחויב העמותה לעבור תהליך בדיקה מלא.

להלן פירוט מדרגות התשלום עבור המבדק המקוצר של מידות (אופציה 2):

 

למידע מלא אודות המבדק המקוצר
יש לכתוב הודעה למייל info@midot.org.il.

3. מבדק עומק נוסף ושונה ממבדקי מידות – יש לפנות לעיגול לטובה על מנת לקבל פרטים נוספים על אופציה זו.

ש: יש לי שאלות נוספות. למי אוכל לפנות?
ת: יש מספר אופנים בהן תוכלו לקבל מידע נוסף ותשובות לשאלות:
ניתן לחפש תשובה הולמת בחלק זה של הסבר על התהליך וכן בחלק של 'שאלות ותשובות'.
כמו כן, אנו זמינים לשאלות והתייעצויות וניתן ליצור עימנו קשר
בטלפון 03-5373363 או במייל info@midot.org.il.